Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!
Mustafa Kemal ATATÜRK

ATEŞ: KRİZDEN EN AZ İHRACAT ODAKLI FABRİKALAR ETKİLENDİ

15 Ocak 2020
ATEŞ: KRİZDEN EN AZ İHRACAT ODAKLI FABRİKALAR ETKİLENDİ

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, ekonomik kriz nedeniyle kentteki hiçbir fabrikanın kapanmadığını belirterek, “Bolumuzdaki firmalarda ihracata yönelik çalıştıkları için yansıyan sıkıntılar minimum ölçekte oldu. Krizden en az ihracat odaklı fabrikalar etkilendi.” dedi.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ‘Cemiyet Sohbetleri’ programı Nilüfer Park’ta düzenlendi. TSO Başkanı Türker Ateş’in konuk olduğu programa BGC Başkanı Bülent Velioğlu, yönetim kurulu üyeleri ile kentteki medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmaların ardından iş dünyasının nefes almaya başladığını vurgulayan Ateş, “Rekabetin arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Sadece Türkiye’de ve dünyada ekonomik krizler devam ediyor. Ülkemiz yavaş yavaş toparlamaya başlıyor. İş noktasında nefes almaya başlıyor. Bolu’da da faizlerin artmasıyla ihracat yapan firmalarımızın bu krizden az etkilendiğini görüyoruz. Bolumuzdaki firmalarda ihracata yönelik çalıştıkları için yansıyan sıkıntılar minimum ölçekte oldu. Krizden en az ihracat odaklı fabrikalar etkilendi. Organize sanayide konfeksiyon ağırlıklı ihracat yapan firmalarımız oldu.  Kanatlı sektörümüz iyi büyümeler gerçekleştirdi. Önemli olan bu krizleri iyi yönetebilmektir.” diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ NORMALE DÖNMEYE BAŞLADI

İnşaat sektöründe yaşanan ekonomik sıkıntılara da değinen Ateş, şunları söyledi:

“İnşaat sektörüne baktığımızda arz talep noktasında inanılmaz bir arz var. Ama talepte bir kapanma olunca tabi piyasada inşaat satmada rakamlar düştü. Biz bir enflasyon yaşadık. Ama ticaretin yavaşlama noktasını hiç yaşamadık. Enflasyonlar yüzde 10-15 olduğu dönemlerde biz inşaatlarımıza fiyat koyabiliyorduk. Ama şimdi fiyat da koysanız satamıyorsunuz. Bankalarda faiz yüksek olunca bu sefer de işletmelerimiz sıkıntı yaşadı. İnşaat sektörüne bankalarımız iyi bakamadı. İnşaatçılara çok sağlıklı bakılmadı.  Ama zamanla iyi dönüşümler oldu. Şu anda da durum normalar döndü”

HER HAFTA 6-7 FİRMA KAYDEDİYORUZ

Bolu’nun teşvik alamayan illerden birisi olduğunu belirten Ateş, “Biz hep krizlerle büyüdük. Rekabet şartlarımız daima olumsuzdu. Mesela Düzce sanayileşme noktasında bizden daha iyi teşvikler alıyor. Ama şöyle bir şey var. Bizim firmalarımızın hepsi sağlıklı firmalar. Hepsi alt yapısını tamamlamış ve ürettikleri ürünün maliyetlerini iyi hesaplamış firmalar. O yönden biz şanslıyız. Ticaret Sanayi Odasında her hafta yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. İş dünyamıza 6-7 tane firma geliyor. Her hafta 6-7 tane firma kaydediyoruz. Bir iki firmamız da terkin yapıyor” şeklinde konuştu.

BOLU’DA EKONOMİK KRİZDEN KAPANAN FABRİKA YOK

Ekonomik kriz nedeniyle Bolu’da kapanan fabrikanın olmadığına dikkat çeken Ateş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bizim kapanan bir fabrikamız yok sadece Mudurnu’daki Pak Tavukçuluk var. O krizden önce işletmesini durdurdu. Erpiliç orada faaliyete başladı. Mudurnu’ya bir hareket sağladı. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak organize sanayinin müteşebbis heyetindeyiz. Dolayısıyla biz orada yatırımcılara tahsis noktasında valimizin başkanlığında, belediye başkanımız ve bizim de katılımımız ile oraya firmalarımızın talepleri oluyor. Şu anda organize sanayi bölgesine tahsis etmek istediğimiz alan kalmadı. 83 parsel tahsis edilmiş durumda. İlk organize sanayi bölgemiz 1975 yılında kuruldu.İlave rezerv alanı da 1996 yılında kuruldu. Kurulduğu zaman ilk tahsis yaptığımız firmalara seçici davranamamışız. Dolayısıyla çok el değiştirmeler olmuş. Ama ikinci organize sanayi kurulduktan sonra daha seçisi davranmışız. Hem istihdam ağırlıklı hem de kalıcı, teknolojisi yüksek firmalar yapmışız. 3-4 tane firmamız dışında hepsinin inşaatına başlamış durumda. Yaklaşık olarak 6 bin kişi istihdam ediyor. Ama bu sayı 8 bine ulaşacak. İstanbul Teknik İnşaat diye bir inşaat üreten bir firmamız olacak. Pres-metal var mesela. Bu kurulan firmalarla 3 bin kişilik bir istihdam sağlanacak. Bolu aslında işsizlik oranı en düşük illerden birisi olabilir. Çünkü firmalarımız devamlı açık pozisyonlarını kullanıyor. İnşat sektörü önümüzdeki senelerde eğer hareketlenirse Bolu’nun göç alabileceğini ifade edebilirim”

 

0