Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!
Mustafa Kemal ATATÜRK

BAŞSAVCI YAMAN’DAN BGC’YE VEDA ZİYARETİ

25 Haziran 2020
BAŞSAVCI YAMAN’DAN BGC’YE VEDA ZİYARETİ

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine atanan Önder Yaman, Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ne veda ziyaretinde bulundu. Geçen yıla oranla açılan soruşturma dosyalarında artış gözlendiğini vurgulayan Yaman, “25 Haziran 2019’da soruşturma sayısı 5 bin 518 iken 25 Haziran 2020’de bu rakam 5 bin 608’e ulaşmış. Bu süreçte bir takım suçlar azaldı ama öte yandan artan suçlarda oldu. Örneğin, aile içi şiddet arttı.” diye konuştu.

Bolu’da görev yaptığı süre içerisinde başarılı çalışmalarıyla göz dolduran Yaman, HSK kararnamesi ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine atandı. Veda ziyaretleri kapsamında Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Yaman, BGC Başkanı Bülent Velioğlu, yönetim kurulu üyeleri ile kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Pandemi sürecinde tüm dosyaların incelenerek soruşturmaların yapıldığını belirten Yaman, “1 Haziran itibariyle adliyelerin hizmete girmesiyle birlikte biz hemen tuşa bastık, mahkemeye iddianameler düştü. Biz hazırdık. Zaten sayılarda bunu gösteriyor. Mesela geçen sene 13 Mart’ta soruşturma sayımız 2 bin 454 iken bu sene ise 13 Mart 2020’de 2 bin 921. Yani 600’den fazla artış var. Zaten her sene artan bir rakam. 25 Haziran 2019’da soruşturma sayısı 5 bin 518 iken bu rakam  25 Haziran 2020’de 5 bin 608’e ulaşmış. 110 tane artmış. Biz soruşturmayı devam ettirmişiz.  Bu süreçte bir takım suçlar azaldı ama öte yandan artan suçlarda oldu. Örneğin, aile içi şiddet arttı. Bizde pandemi sebebiyle işin altında kaldık, geciktirdik dediğimiz hiçbir şey yok. Bu da savcılığın pandemi sürecinde çalışmasına bağlı.” diye konuştu.

3 BİN 713 KİŞİ HAKKINDA FETÖ SORUŞTURMASI YAPILDI

Bolu’da FETÖ üyelerine yönelik düzenlenen operasyonlar hakkında da açıklamalarda bulunan Yaman, şunları söyledi:

“Şu ana kadar toplamda 3 bin 713 şüpheli hakkında FETÖ soruşturması yapmışız. Bu kişilerden bin 234 kişiye iddianame düzenlemişiz. Yani Ağır Ceza Mahkemesine dava açmışız. Bunların bin 416 tanesine takipsizlik kararı vermişiz. Bin 63 tane şüpheli için de başka illere yetkisizlik kararı vermişiz. Şu anda bizim Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda FETÖ ile ilgili yürüyen 213 soruşturma dosyası var. Bu soruşturma dosyalarında toplam 53 tane aradığımız yani yakalamalı dediğimiz kişi aranıyor.”

“MÜCADELE BİTMİŞ DEĞİL”

FETÖ operasyonlarının kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Yaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TSK içerisinde ankesörlü, sabit telefon aramalarla bu şekilde tespit edilen şahıslar oluyor. Bu FETÖ ile ilgili biz devraldığımda ısrarlı bir şekilde nasıl sürdürdüysek bundan sonra da bu devam edecektir. Bu mücadele bitmiş değil.”

 

 

0