Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!
Mustafa Kemal ATATÜRK

BGC'DEN 24 TEMMUZ MESAJI

23 Temmuz 2020
BGC'DEN 24 TEMMUZ MESAJI

Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı, tutuklu ve işten çıkarılan gazetecilerin gölgesinde kutlanıyor.

112 yıl önce basında sansürün kaldırılmasının ardından 24 Temmuz günü ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanıyor.  Toplumda meydana gelen olaylar hakkında kamuoyunu objektif, tarafsız ve doğru bilgilendirmek gazetecilerin asli görevidir. Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi iletişim özgürlüğü ile mümkündür. Böylesine önemli bir misyonu üstlenen gazetecilerin, bu ilkeler doğrultusunda ortaya koydukları emek, çaba ve gayretleri takdire şayandır.

Onlarca gazetecinin cezaevinde olduğu, yüzlerce gazetecinin işsiz kaldığı bir ortamda tüm basın emekçileri 24 Temmuz’u buruk şekilde kutlamaktadır. Gazetecilerin mesleklerini her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yapabilmelerini temenni ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düşünce ve ifade özgürlüğü en önemli haklarımızdandır.

BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU

0