Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!
Mustafa Kemal ATATÜRK

PANDEMİNİN BELEDİYEYE MALİYETİ 45 MİLYON LİRA

9 Eylül 2020
PANDEMİNİN BELEDİYEYE MALİYETİ 45 MİLYON LİRA

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, pandemi döneminde dezenfeksiyon ve sosyal yardımlara en çok bütçeyi Bolu Belediyesinin ayırdığını vurgulayarak, “. Şu ana kadar pandeminin bize maddi külfeti 20 milyon lira. Sadece Mart ve Nisan ayından da vatandaştan 25 milyon lira alacağımız oluştu. Şu ana kadar pandeminin külfeti bize 45 milyon liraya kadar ulaştı” dedi.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin Nilüfer Park’ta düzenlediği ‘Cemiyet Sohbetleri’ programına konuk olan Başkan Özcan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Programa Başkan Özcan, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ergin Yönet ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Pandemi sürecinde dezenfeksiyon çalışmalarına nüfusa oranla en çok bütçeyi Bolu Belediyesinin ayırdığını açıklayan Başkan Özcan, “Dezenfeksiyon çalışmalarına nüfusa oranla en çok bütçeyi ayıran belediye biziz. Sosyal yardımlar anlamında da Türkiye’de en çok yardımı yapan belediye biz olduk. Şu ana kadar pandeminin bize maddi külfeti 20 milyon lira. Sadece Mart ve Nisan ayından da vatandaştan 25 milyon lira alacağımız oluştu. Şu ana kadar pandeminin külfeti bize 45 milyon liraya kadar ulaştı. Buna rağmen ekonomik anlamda çok büyük bir sıkıntı çekmiyoruz. Belediye tarihinde ilk kez ikramiyeler bile günü geldiğinde ödeniyor. Pandemi döneminde ikinci dalgaya karşı da hazırlıklıyız. Dezenfeksiyon ilaçlarımız azalmaya başlamıştı birkaç tonluk alım yapılması talimatını verdik. Çünkü okullar açılmadan önce okulları ve kamu kurumlarını bir kez daha ilaçlama iddiasındayız. Çocuklarımızın sağlıklı ve sıhhatli şekilde okula başlamalarını temin etmeye çalışıyoruz. İkinci dalgaya hazırız. “ diye konuştu.

GÜVENLİK GÖREVLİSİNDEN TEMİZLİKÇİYE KADAR SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜCRETSİZ FAYDALANACAK

Bolu’daki özel halk otobüslerinden sağlık çalışanlarından sadece doktor ve hemşirelerin faydalanabildiğine ilişkin eleştirilere de cevap veren Başkan Özcan, şunları söyledi:

“Sağlık çalışanlarının halk otobüslerinden faydalanmasına ilişkin süre 1 Eylül’de dolmuştu. Belediye meclisini topladık bunun uzatılmasını görüştük fakat belediye meclis üyeleri 5 gün sonraki oturumda görüşülmesini istedi. 5 gün muallak bir durum ortaya çıktı. Dün belediye meclisinde net bir şekilde söyledim. Bundan önceki üç ay nasıl uygulanmışsa bundan sonra ki iki ayda böyle uygulanacak dedik. Asıl amaç burada doktorlara bu hizmeti vermek değil. Doktorlarımızın zaten yüzde 99’u toplu taşıma aracı kullanmıyor. Doktorları bu kapsama almak onlara manevi olarak yanlarında olduğumuz mesajı vermekti. Hemşirelerin yüzde 60-70’i kendi araçlarıyla gidiyor. Burada asıl ihtiyaç duyan güvenlik görevlileri, hasta bakıcılar, temizlik görevlileri. Asıl amaç bunların faydalandırılması. Dolayısıyla dün net şekilde söyledim. Sağlık çalışanları derken tüm aileyi kapsayacak şekilde yapılacak dedik. Bugün itibariyle önceki gibi faydalanmaya başlayacaklar. Burada şoför esnafımızın durumu sıkıntılı.  Şoför esnafı her gün zarar ediyorlar. Biz onları destekleme anlamında üç ay bin TL otobüs başına destek verdik. Bu sağlık çalışanları ile ilgili de 500 TL aylık destek verelim diye komisyondan teklif gelmişti ama ayakta yolcu almanın yasaklanmasının ardından bu rakamı da bin TL’ye çıkarttık. Şoför esnafı bazı sağlık çalışanlarının bunu suiistimal ettiğine ilişkin serzenişte bulundular. Bende bu kararı alırken sağlık çalışanları gerekli hassasiyeti gösterirse iyi olur dedik.”

ÖNÜNE GELENE KORONA RAPORU VERMİŞLER

Pandemi sürecinde belediye personelleri arasında 4 aydır işe gelmeyen bazı çalışanların kendisini üzdüğünü dile getiren Başkan Özcan, “Belediye çalışanlarının yaklaşık yüzde 20’si dört ay boyunca işe gelmedi. Bunların arasında koah ve astım hastası olan var, bunlara hiçbir sözüm yok. Ama işitme engeli yüzünden, dizindeki rahatsızlık yüzünden 4 ay gelmeyen var. İşitme engeli ile koronanın ne alakası var. Dolayısıyla bu konu beni çok üzdü. Önüne gelene rapor vermişler. Belediye çalışanlarının üçte birinde bir rapor var. Şeker hastalığı bir çok kimsede var ama koronadan dolayı 4 aydır işe gelmiyorsun. Burada diğer çalışanlar arasında adaletsizlik var. İşitme engeli konusunda çok üzüldüm. İşitme engeli ile koronanın alakasını biri bana anlatsın. Bu konu suiistimal ediliyor.” şeklinde konuştu.

DEV SPOR TURİZMİ YATIRIMI GİRİŞİMİ

Spor turizmi konusunda kente ciddi bir yatırım yapmak isteyen iş insanlarının olduğunu açıklayan Başkan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanal kapatma projesi benim hayalimdi ona başladık. Orası bulvar olacak ve Bolu’ya ciddi değer katacak. Birde spor turizmi konusunda yatırım yapmak isteyen birileri var. Çok farklı bir projeyle geldiler. Bu proje beni çok heyecanlandırıyor. Bolu açısından son derece önemli. Gerçekleştirilebilirse Bolu spor turizminde dünyada söz sahibi olacak şehirlerden bir tanesi olacak. Son günlerde kooperatif konusu beni çok heyecanlandırıyor. Belediye şirketinin hissedar olduğu Türkiye’de hiç olmayan bir kooperatif kurduk. Kooperatifin tüm Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum. 300-400 insanın çalıştığı, alt kooperatifler aracılığıyla binlerce köylümüzün cebine para girecek. Bu kooperatifin ilk somut başarısı mantar üretimi oldu. Mantarkafa markasıyla bizim ürünlerimizin satılmaya başlandı. Eğer başarabilirsek Bolu, birkaç yıl içerisinde Türkiye’nin mantar üretim merkezi haline gelecek”

 

0