Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!
Mustafa Kemal ATATÜRK

18 AYLIK SUSKUNLUĞUNU 'CEMİYET SOHBETLERİ'NDE BOZDU

30 Eylül 2020
18 AYLIK SUSKUNLUĞUNU 'CEMİYET SOHBETLERİ'NDE BOZDU

15 yıl Bolu Belediye Başkanlığı görevinde bulunan AK Parti’li Alaaddin Yılmaz, 18 ay sonunda ilk kez ‘Cemiyet Sohbetleri’ programında suskunluğunu bozdu. Yılmaz, görev yaptığı süre içerisinde yaptığı çalışmalarla ilgili eleştirilerden mevcut belediye yönetimine kadar birçok farklı konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin kentin önde gelen isimlerini konuk ettiği ‘Cemiyet Sohbetleri’ programına konuk olan AK Parti’li Bolu Belediyesi eski başkanı Alaaddin Yılmaz, açıklamalarda bulundu. Nilüfer Park’ta düzenlenen programa Bolu Gazeteciler Cemiyeti(BGC) Başkanı Bülent Velioğlu, BGC Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda gazeteci katıldı. Geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana sessizliğini koruyan Yılmaz, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni kurulacak siyasi partilere geçip geçmeyeceği merak edilen Yılmaz, “Siyasette ara, siyasette emeklilik, siyasette son diye bir şey olmaz. Bir çok siyasi parti kuruluyor, Alaaddin Yılmaz ne yapacak diye merak ediliyor. Alaaddin Yılmaz bu partinin kurucu il başkanıdır yani anasıdır. Herkes burada nimet görmediği zaman gidebilir ama annenin çocuğuna nasıl davranması gerektiğini herkesin bilmesi lazım. Biz idealist insanız. Bir şey olmak için bir yerde olacak kadar da basit hiç olmadık, bundan sonra da olmayız.” dedi.

ÖZCAN’A SEÇİM DÖNEMİNDE DESTEK VERDİĞİ İDDİASI

Yerel seçimler öncesi Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a destek verdiği yönündeki iddialara da cevap veren Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Mevcut belediye başkanımız ile biz belediyede iki dönem çalıştık. Tanımadığımız bilmediğimiz bir arkadaş değil. Belki de benim belediye başkanlığım döneminde belediyeye açtığı davalardan en çok muzdarip olan şu an kendisidir. O zaman işin ne olduğunun farkında değildi. Sırf muhalefet olsun diye Bolu’nun önüne tıkayan bir çok şeyde rol oynamıştır. CHP’liler benim arkadaşımdır dostum ama siyasi olarak ben Cumhuriyet Halk Partisi’ni destekleyecek kadar aşağılanmam.”

10 YILDA ÜNİVERSİTE İLE KURDUĞUM SİSTEMİ ÇALIŞTIRMIYORLAR”

Görev yaptığı 15 yıllık dönemde model bir belediyecilik oluşturduğunu vurgulayan Yılmaz, “Türkiye’de olmayan bir belediyecilik örneği oluşturdum. Şu an bunları çalıştırmıyorlar. Zaten Türkiye’de de sıkıntı bu. 25 yılını bu kente adamış bir adam konuşuyor şu an. Üniversite ile çalıştık. Modeli de itfaiyeden başladık. Belediye başkanı olmadan da sistem yürüsün diye bir sistem kurmak istedim bunu da kurdum. Şu an bu sistem belediyede var. Hatta belediyede bir evrağınız varsa evrağın nerede olduğunu elinizdeki cep telefonuyla görebilirsiniz. Evrağınız kimin elinde ne kadar bekledi bunu anında görebilirsiniz. Bu sistemi çalıştırmıyorlar çünkü çalıştırdıkları zaman idareciler kontrol altına giriyor ve bunu sevmiyorlar. Bu sistem için 10 yıl çalıştım. Belediyede şu an bu sistem var ve çalıştırmıyorlar. Ben bu model belediyeciliği Ankara’da AK Parti’de belediyelerden sorumlu kişilere anlatabildim mi? Kimse anlamıyor, kimsenin böyle bir derdi yok. Herkesin derdi milletvekili isen  milletvekilliğinin devamı, belediye başkanıysan başkanlığın devamı.” şeklinde konuştu.

“EĞER BENİ ATARLARSA ADAY OLURUZ”

Yılmaz, ‘Tekrar belediye başkanlığı için aday olacak mısınız?” şeklindeki soruyu, “1’inci meclis yok edilince atama başladı. O günden bugüne herkes atamadır. Dolayısıyla demokrasi yoktur. Eğer beni atarlarsa aday oluruz. Eğer beni atamazlarsa aday olabilme şansım var mı?

 

0